'O na mau mo'olelo no ka' ike ola Hawai'i - Niektóre hawajskie tradycje lecznicze.

Starożytni Hawajczycy mieli bardzo ciekawe poglądy na temat zdrowia i uzdrawiania, które zachowały się w ich języku.

W języku angielskim czasownik "leczyć" w swojej starożytnej formie oznacza "przywrócić całość". A "zdrowie" oznacza "cały" lub "być w dobrym stanie, nie chorym i rannym". Innymi słowy, jeśli wszystko działa w taki sposób, w jaki społeczeństwo wierzy, że powinno, jesteś uważany za zdrowego.

W języku hawajskim słowo "ola" oznacza "życie, zdrowie, ożywianie, uzdrawianie (dawanie życia) ciała, umysłu i okoliczności". Oznacza to nie tylko przetrwanie, ale i rozwój, co z kolei oznacza życie energetyczne.

Jest kilka innych słów w języku hawajskim, które oznaczają "leczyć". Jednym jest "aki. To, co jest naprawdę ciekawe, to to, że to samo słowo oznacza wywoływanie bólu w głowie lub żołądku przez krytykę. Rodzaj uzdrawiania oznaczony tym słowem to "blizny", a to mogło być postrzegane jako metafora, by uodpornić się na krytykę. Korzeń oznacza "ogień", aby się "palił" i jest używany w przenośni do "palenia się z zazdrości", podczas gdy przyrostek ki jest podstawowym słowem dla siły lub energii i często jest dołączany do przodu lub końca słów, które wiążą się z energią i zwinnym ciałem lub umysłem.

Innym słowem jest lapa'au, co oznacza "leczyć", a także "uzdrowiciel". Jest to słowo najczęściej używane w odniesieniu do medycznych, ziołowych, manualnych i innych rodzajów uzdrawiania fizycznego, ale ważne jest, aby pamiętać, że korzeń lapa oznacza energię i działanie energetyczne, a korzeń 'au znaczy "pływać", "forma ruchu".

Przeciwieństwo zdrowia i to, co wymaga uzdrowienia po angielsku, opisane jest w dwóch słowach: "choroba", w oparciu o słowo "zło" i "choroba", zasadniczo "bardzo źle się czujesz z powodu zbyt dużej ilości czegoś". Zupełnie inna koncepcja ujawnia się w ogólnym hawajskim słowie określającym to, co nazywamy chorobą lub słabością: ma'i. Z korzeni dosłowne znaczenie to "stan wielkiego napięcia". Innymi słowy, stres. W języku angielskim zazwyczaj leczyliśmy, redukując lub eliminując zło lub niegodziwość. W hawajskiej tradycji leczy się, łagodząc stres poprzez energię lub ruch.

Czas przyjrzeć się tej koncepcji.

Po pierwsze, zrozummy, że pierwszą najważniejszą rzeczą, jaką należy wiedzieć o energii, jest to, że energia nie jest rzeczą. Na przykład nie możesz go zgromadzić tego ani zachować. Mówimy o przechowywaniu energii tak, jakby był to obiekt, który można umieścić w magazynie, ale to bardzo mylące. Zwinięta sprężyna nie jest zmagazynowaną energią, ponieważ potrzeba tyle samo energii, by utrzymać ją w stanie, jak gdyby została uwolniona. W tym przypadku energia działa przeciwko energii, aby utrzymać stan napięcia, który moglibyśmy nazwać "energią statyczną", gdybyśmy chcieli.

Nawet bateria nie jest do magazynowania energii. Mówiąc prosto, bateria składa się z substancji, które po prostu siedzą tam, dopóki nie powstanie między nimi połączenie, które stymuluje reakcję chemiczną, która porusza elektrony, dopóki jedna z substancji nie zostanie zużyta lub nie będzie już mogła reagować, a ruch się zatrzyma. Mówienie, że ładujesz baterię energią, również jest mylące. To, co się dzieje, to fakt, że zużywasz elektryczność, aby przywrócić stan baterii do stanu podobnego lub równego temu, w którym były gotowe ponownie zareagować chemicznie. Nie ma w nim energii, która mogłaby się poruszać jak koń wyścigowy w boksie.

Nie możesz odebrać energii lub odłożyć jej. To nie jest jak torba z rzeźbami, których masz więcej niż ktoś inny. Nie możesz jej oddać ani zabrać, ponieważ to nie jest rzecz. Nikt nie może pozbawić cię energii, chociaż może robić rzeczy, na które się stresujesz, a napięcie, które to powoduje, może utrudnić ci dostęp do własnej energii.

Tutaj jest druga najważniejsza rzecz, którą należy wiedzieć o energii. Energia to ruch. Nie ma znaczenia, czy to elektrony poruszające się przez druty, czy fale poruszające się w wodzie lub powietrzu, czy wstrząsy ziemi, krążenie krwi, ludzie biegający, wibrujące komórki lub wirujące jądra atomowe - energia jest ruchem. Medium może być różne, a różne media, takie jak fale wody uderzające o kamienne klify, mogą przenosić ruch, a to właśnie oznacza transfer energii.

To samo dotyczy rozmowy o uzdrawiającej energii, tak jak w terapii. Ruch jest przenoszony, a nie jakaś substancja. Ponieważ energia jest ruchem, a ruch jest tym, co stanowi życie, wynika z tego, że ograniczanie ruchu ograniczy życie, a zatem, według hawajskiego punktu widzenia, zdrowie.

Nadmierne ograniczenie ruchu w jakiejkolwiek części ciała jest tym, co nazywamy stresem, a nadmierny stres wywołuje nieprzyjemne doświadczenia, które nazywamy słabością lub chorobą. Jednak nie ma strat energii. Energia wciąż tam jest, działając przeciwko sobie jak w zwiniętym źródle zegarkowym, czekając na ulgę.

Wszystkie formy uzdrawiania zużywają energię do leczenia. Bez względu na leczenie, jest to skuteczne tylko wtedy, gdy łagodzi stres i wystarczająco stymuluje ruch, aby umożliwić organizmowi dalsze leczenie. Uzdrowienie nigdy nie pochodzi z zewnątrz. Pomoc w leczeniu może pochodzić z zewnątrz, ale nie z samego uzdrawiania. Rzeczywiste uzdrowienie zawsze pochodzi z wewnątrz, bez względu na to, czy pomoc pochodzi od lekarza, czy diety lub anioła.

Skuteczne leczenie musi umożliwiać jeden lub więcej rodzajów ruchu w ciele. Może to umożliwić oddychanie, krążenie, impulsy nerwowe, eliminację toksyn, uwolnienie napięcia, przyspieszenie napraw i / lub stymulację nowego wzrostu, oraz wszystko, o czym nie wspomniałem lub o czym nie wiem. Bez względu na to, uzdrowienie wymaga ruchu, to znaczy energii.

Teraz możemy porozmawiać o tym, jak wykorzystać energię do leczenia. Proces ten może obejmować użycie jednego rodzaju energii, aby przenieść inny rodzaj energii, np. falę, która powoduje drgania klifu, lub energii chemicznej, która łagodzi napięcie, które powoduje ból głowy. Lub może obejmować jeden rodzaj energii, która porusza podobny rodzaj energii, w sposób, w jaki jedna osoba obejmująca inną osobę może pomóc obu z nich poczuć się lepiej.

Używanie energii fizycznej do głębszego oddychania, picie większej ilości wody, poruszanie ciałem (to nie musi być nazywane ćwiczeniem), rozluźnienie mięśni, jedzenie dla energii, a także dobra opieka medyczna jest oczywista, więc nie będę mówił więcej o nich.

Wymienię niektóre źródła tego, co nazywa się "subtelną energią". Jest to energia fizyczna, której nie można wykryć za pomocą instrumentów używanych obecnie przez naukowców. Włączone są tu subtelne energie kryształów, magnesów, urządzeń orgonu, mandali, piramid, światła, dźwięku i wielu innych. Jeśli wiesz o tym, nie zapomnij użyć ich do leczenia, ponieważ są tanie i całkiem skuteczne. Jeśli o nich nie wiesz, sugeruję, abyś się dowiedział, ponieważ jest to zbyt duży temat dla tego artykułu.

Inne formy subtelnej energii są energią naszych aur i naszych rąk. Niektórzy ludzie nazywają to "bioenergią", ale podobne rzeczy może zrobić wszystko, o czym wspomniałem wcześniej, np. kryształy i tak dalej. Ściskanie, śpiewanie lub mruczenie razem, trzymanie się za ręce i dotyk terapeutyczny to niektóre sposoby wykorzystania tej energii do uzdrawiania. Bardzo przydatne są również starożytne / nowoczesne systemy stymulujące ruch w ciele, takie jak masaż, terapia punktowa i opukiwanie.

Emocje są jednym z naszych najpotężniejszych źródeł subtelnej energii uzdrawiającej i najbardziej niedostatecznie wykorzystywanym do tego celu. To, o czym naprawdę mówię, to dobre uczucia, które pochodzą z robienia czegokolwiek, co lubisz. Im bardziej się to podoba, tym większy efekt leczniczy na wszystko, co dzieje się w twoim ciele lub wokół ciebie.

Opierając się na moich doświadczeniach jako nauczyciela i facylitatora uzdrawiającego, powiedziałbym, że większość ludzi prawdopodobnie czerpie przyjemność z bycia uhonorowanym, biernie czerpiąc z tego przyjemność, jeśli się pojawi. Jedną z najgłębszych rzeczy, jakich nauczyłem się, było to, że w oparciu o swoje korzenie słowo "cieszyć się" w rzeczywistości oznacza "dawać radość". Innymi słowy, my jesteśmy tymi, którzy decydują, ile przyjemności istnieje w doświadczaniu czegokolwiek, i możemy celowo zwiększyć to, jak bardzo nam się to podoba naszym skupieniem, naszą intencją i naszą gotowością do rozszerzenia naszego odczuwania poza naszą strefę komfortu. Możemy śmiać się zamiast chichotać, być zdumionym zamiast pod wrażeniem, kochać zamiast lubić, mieć prawdziwą zabawę zamiast po prostu być rozbawionym, a kiedy to robimy, dodajemy wielką energię dla naszego uzdrowienia.

Energia mentalna wydaje się bardziej nieistotna niż subtelna energia, ale myśli mogą mieć bardzo silne działanie lecznicze, gdy używamy ich do zmiany naszego emocjonalnego i fizycznego zachowania. Przebaczenie, uznanie, zamiar i wyobraźnia mogą wytworzyć wszystkie efekty dowolnego innego źródła energii, ale energia psychiczna jest najbardziej skuteczna, gdy jest połączona z innymi. W rzeczywistości wszystkie formy energii stosowane w uzdrawianiu są bardziej skuteczne, gdy są stosowane w połączeniu.

Nie wspomniałem o duchowej energii, ponieważ oznacza to wiele rzeczy dla różnych ludzi, ale jeśli oznacza to coś dla was, o czym nie wspomniano powyżej, śmiało używajcie tego w tym samym celu.

Dobrym zakończeniem jest to hawajskie przysłowie:

Ua ola loko i ke aloha - Miłość leczy od wewnątrz

www.Huna.org

Wyszukiwarka